Život

O kávě, o jídle a tak vůbec…

 Po dlouhém odmlčení mi to dnes nedá a něco napíšu a slibuji, že to nebude zase na půl roku naposledy.
Jsem člověk co rád pije kávu, co rád vaří a co se rád v těchto ohledech vzdělává. Obzvláště co se týče kávy, především proto, že už víc jak rok mne to živí. Dnes jsem v krátkém mozkovém skratu jak se vlastně správně dělá Espresso Doppio šla hledat na internet články o kávě. Opět se mi potvrdilo proč nečtu blogy o jídle a proč s nikým na toto téma nediskutuji, většinou se mi vzbouří žluč a tlak vyletí do výše Mount Everestu.
Já vám nevím, tvrzení některých blogerů, že ve všech pražských kavárnách je špatná káva a že nejlepší kafe vám udělají v Itálii a ikdyby se tu někdo postavil na hlavu tak to nezvládne mi přijde uhozené. Italsky připravená káva přece bude vždycky jiná než ta připravená po česku. Kdyby vám Ital uvařil vepřo knedlo zelo tak taky bude sotva chutnat jako od vaší maminky nebo z hospody IV. cenové. Přitom je to vpodstatě stejný princip.
Uznávám, že stav kávy v Čechách je mnohdy žalostný, přitom k jejímu zlepšení není potřeba mnoho, ale není to tak strašné abych zvracela pokaždé když si dám kávu jinde než v Itálii (což mám pocit, že někteří blogeři tak opravdu mají). Máme prostě jen jiné zvyklosti. Espresso je velké a vypadá jako to čemu se jinde říká Americano, vymysleli jsme picollo (no a?) protože ristretto je jak když plivnete do hrnečku a to pro národ, který je zvyklý poobědvat půlku kachny se třemi druhy knedlíků a dvěma druhy zelí (což by každého Itala povalilo na zem už ve čtvrtině), je, nezlobte se na mě opravdu trošku málo.
Samozřejmě jsou věci, které by měli patřit ke standartu a ano pojďme remcat když nám je někde nedopřejí (sklenička vody ke kávě, teplé mléko, nahřáté hrnečky apod.), ale vzhledem k tomu, že 9,5 člověka z 10ti lidí pije espresso s mlékem, tak řešit zda je někde hustá créma, nebo zda má káva hořký ocas je opravdu na hlavu postavené. Opravdu si toho všimne jeden člověk z tisíce, ne-li jeden člověk z deseti tisíc.

Fascinuje mne celá tahle „kavárny hodnotící partička“, proč se nevrtají třeba v sushi barech, nejedou do Japonska a nenapíší potom, že sushi v Japonsku ve srovnání s tím českým je jako rozdíl cesty Praha-Brno motorák vs. pendolino? Nebo že to čemu my tady říkáme pizza by Ital vyzvracel?

Nejsem proti recenzím, ráda si přečtu, že někde smrděly záchody, byla nepříjemná obsluha a jídlo nebylo tak dobré jak se tvářilo, nebo že někde překvapili a na první pohled pajzl poskytl opravdu milé a příjemné občerstvení. Ale nic by se nemělo přehánět a kdo nemá čtyři barystické certifikáty a není tudíž super odborník na kávu by se neměl pouštět do diskuzí o hořkých ocasech a použití slova piccolo na nápojovém lístku…

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..